50 цікавих фактів з історії літаючих апаратів

1. Ще в глибоку давнину люди мріяли літати як птахи.

2. Відомі наскальні зображення крилатих людей епохи кам’яного віку, перекази та міфи про колісниці, в які запряжені орли, казки про килими-літаки, легенда про Дедала і його сина Ікара.

3. Англійський історик Майкл Айртон взагалі вважав, що Дедал та Ікар дійсно, тікаючи з Лабіринту Міноса, злетіли, але не за допомогою крил з пір’я (зліплених воском), а використовуючи повітряного змія (з дерев’яних паличок, обтягнутих тонкою шкірою) і висхідні потоки повітря.

4. Дерево використовували перші мрійники – творці літальних апаратів. У хід йшла не тільки деревина, але і береста, і вербові прути.

5. У IV столітті до н. е. для військової сигналізації, а також під час свят, в Китаї застосовувалися повітряні змії, що представляли собою дерев’яну або бамбукову раму, обтягнуту шкірою (пізніше – папером).

6. Через кілька століть – в VI столітті вже нашої ери на цих апаратах» стали піднімати в небо. Чоловік намагався злетіти з якогось високого місця, приладивши до рук саморобні крила.

7. Звичайно, найбільш ранніми відомими літальними апаратами були крила, що імітують пташині. З ними люди стрибали з веж або намагалися злетіти, зірвавшись зі скелі. І хоча такі спроби закінчувалися, як правило, трагічно, люди придумували все більш складні конструкції літальних апаратів.

8. Бамбуковий вертоліт — один з найстаріших у світі літальних апаратів, (також відомий як бамбукова бабка або китайська вертушка) — іграшка, яка злітає вгору, якщо швидко розкрутити її основний стрижень. Винайдений в Китаї близько 400 року до н. е., бамбуковий вертоліт складався з лопатей-пір’я, насаджених на кінець бамбуковій палиці.

9. Літаючий ліхтарик — невелика повітряна куля з паперу і дерев’яного каркаса з отвором на дні, під яким розпалюється невеликий вогонь. Вважається, що китайці експериментували з літаючими ліхтариками вже в 3 столітті до нашої ери, але традиційно, їх винахід приписується мудрецю і полководцю Чжуге Ляну (181-234 роки н. е..).

ПОВІТРЯНА КУЛЯ

10. Повітряна куля — перша успішна технологія польоту людини на несучій конструкції.

11. Перший пілотований політ провели Пілатр де Розьє і маркіз д’арланд в 1783 році в Парижі на повітряній кулі (на прив’язі), створений братами Монгольф’єр. Сучасні повітряні кулі можуть пролітати тисячі кілометрів (найтриваліший політ на повітряній кулі — 7672 км від Японії до Північної Канади).

12. Виготовляється з легкої і міцної тканини (подібної нейлону) парашут являє собою пристрій, який використовується, щоб уповільнити рух об’єкта через атмосферу. Опис найдавнішого парашута було знайдено в анонімній італійської рукописи, що датується 1470 роком.

13. У сучасні дні парашути використовуються для спуску різних вантажів, у тому числі людей, продуктів харчування, обладнання, космічних капсул і навіть бомби.

14. Цілий ряд країн в XIX столітті вів роботи по конструюванню літального апарату з мотором. А. Можайський – російський морський офіцер — побудував у 1893 році літак-моноплан з двома паровими двигунами. Каркас (обшитий полотном) і три чотири лопатеві гвинти були виготовлені з деревини.

15. Встановлений на чотириколісному шасі літаків розбігався по спеціальних дерев’яних рейках. При пробних запусках стало зрозуміло, що необхідно підвищити потужність двигуна. Але до кінця довести справу по створенню російського літака не вдалося із-за смерті Можайського.

16. З крилами, що імітують пташині, люди стрибали з дахів будинків або намагалися злетіти, зірвавшись з гори. У царювання Івана Грозного холоп Микитка зважився на такий експеримент у присутності самодержця, за що і поплатився життям. Цар виніс свій вердикт на цей рахунок: «…То не божа справа, а від нечистої сили. …відрубати вигадник голову… А вигадку… вогнем спалити».

17. Набагато менш консервативний був Петро I, який сказав: «Не ми, а наші правнуки будуть літати по повітрю, немов птахи».

18. З розвитком науки можливість повітряних польотів стала займати уми вчених. Ломоносов М. в 1754 році представив на засіданні Академії наук свій проект «воздухобежной» машини, яка допомогла б досліджувати верхні шари атмосфери.

19. У старовинних хроніках згадується: вятський селянин Данило Кашкін, що піднявся в повітря на крилах з берести; коваль з села Ключ (Рязанщина), здійснив невеликий політ і опустився на покрівлю будинку; «якийсь Каричивец», зробив паперових зміїв і прикрепивший їх до петлі, під якою спорудив «доглядальницю і піднявся, але його тіло стало крутити, і він упав…».

20. Безліч невдалих або злегка вдалих спроб не охолодили прагнення людини до польотів. І в 1891 році Отто Лілієнталь (німецький конструктор) побудував свій перший планер, каркас якого виготовив з вербових прутів з прикріпленою до них просоченої тканини. Пізніше він створив з дерева і полотна більш досконалі моделі.

ОРНІТОПТЕРІВ

21. Орнітоптер, який був натхненний польотами птахів, кажанів та комах, являє собою літак, який летить, ляскаючи крилами. Більшість орнітоптерів безпілотні, але також було побудовано кілька пілотованих орнітоптерів.

РОЗРОБКА ЛЕОНАРДО ДА ВІНЧІ

22. Одна з найбільш ранніх концепцій такого літального апарата була розроблена Леонардо да Вінчі ще в 15 столітті.

23. У 1894 році Отто Лілієнталь, німецький піонер авіації, вперше в історії здійснив пілотований політ на орнітоптері.

24. Перший в історії політ на моторному апараті здійснили в 1903 році американці – конструктори брати Райт. Їхній літак «Флаєр» після першого старту пробув у повітрі 12 секунд, а після четвертого – вже 59.

25. Після тріумфу братів Райт літакобудування почало розвиватися дуже швидкими темпами. У Франції з’явилися літаки конструкторів Блеріо, Фармана, Ньюпора, Вуазена, в Росії – Гаккеля, Григоровича, Слєсарєва.

ПЕРШІ ЛІТАКИ

26. На всіх апаратах як матеріал використовувалася деревина (переважно сосни) і фанера. Журналісти називали перші літаки «етажерками», «клітинами для птахів» і так далі, але, тим не менш, в 1908 році братами Райт був здійснений півторагодинний політ на такий «етажерці».

27. Наступного року конструктор з Франції (Луї Блеріо) перелетів через 32 хвилини протоку Ла-Манш.

28. Перший в СРСР політ здійснив Михайло Єфімов в 1910 році, а через місяць після цього він став переможцем авіаційних змагань в Ніцці.

ТЕПЛОВИЙ АЕРОСТАТ

29. Існує сонячна повітряна куля. Технічно цей тип повітряного кулі літає за рахунок нагрівання повітря в ньому за допомогою сонячного випромінювання. Як правило, такі аеростати роблять з чорного або темного матеріалу. Хоча вони в основному використовуються на ринку іграшок, деякі сонячні кулі досить великі для того, щоб підняти в повітря людини.

30. На планері-моноплані зі складним крилом і горизонтальним пересувним стабілізатором сміливець Лілієнталь безліч разів стартував з високих пагорбів неподалік від Берліна і здійснював успішні польоти тривалістю до 30 секунд.

31. Експериментатор продівав в отвір руки до плечей і висів на двох паралельних брусах, які проходили у нього під пахвами. Звичайно, це було величезним досягненням: вперше в історії людина літала на апараті важчому за повітря. Лілієнталь був першим практиком пілотажу авіаційної техніки.

32. Спочатку побудований шляхом розтягування шовку над рамкою з розщепленого бамбука, повітряний змій був винайдений у Китаї в 5 столітті до нашої ери. Протягом тривалого часу багато інших культур перейняли це пристрій, а деякі з них навіть продовжували подальше удосконалення цього простого літального апарату. Наприклад, повітряні змії, здатні переносити людини, як вважають, існували в стародавньому Китаї і Японії.

33. Кайтун — гібрид повітряного змія і повітряної кулі. Основною його перевагою є те, що кайтун може залишатися в досить стабільному положенні над точкою прив’язки троса, незалежно від сили вітру, в той час як звичайні повітряні кулі та повітряні змії менш стабільні.

ДИРИЖАБЛЬ

34. Дирижабль став першим літальним апаратом, здатним на керовані зліт і посадку. На початку в дирижаблях використовували водень, але через велику вибухонебезпечність цього газу, в більшості дирижаблів, побудованих після 1960-х років, почали використовувати гелій. Дирижабль також може оснащуватися двигунами, а члени екіпажу та корисне навантаження в ньому розташовані в одній чи декількох «гондолах», підвішених під балон з газом.

35. Гібридний дирижабль являє собою літальний апарат, який поєднує в собі характеристики апарату легше повітря (тобто технології дирижабля) з технологіями літальних апаратів важче повітря (або нерухоме крило, або роторний гвинт). На масове виробництво такі конструкції не були поставлені, але на світ з’явилося кілька пілотованих і безпілотних прототипів, включаючи Lockheed Martin P-791 — експериментальний гібридний дирижабль, розроблений Lockheed Martin.

ДРОН В ПОЛЬОТІ

36. Офіційно відомий як безпілотний літальний апарат (БПЛА), дрон часто використовується для місій, які є дуже небезпечними» або просто неможливими для людей. Спочатку вони використовувалися в основному у військових цілях, а сьогодні їх можна зустріти буквально всюди.

37. Сьогодні розрізняють кілька видів авіації, в тому числі, наприклад, ділову і малу. Але найбільш значущі були і залишаються все-таки: цивільна, військова і космічна авіація.

38. Авіа інженерам вдалося підкорити не тільки небо, але і космос. Військові літаки стали базою для цивільних повітряних візників, а в цілому літакобудування дало поштовх сміливим ідеям польоту в космос та на Місяць.

2 – МІСНИЙ ЛІТАК

39. Авіація почала активно розвиватися після Першої світової війни. Перші військові літаки були дуже вразливі, володіли низькою потужністю. Всі спроби створити броньовану машину і оснастити її озброєнням здавалися марними.

40. Датою початку історії авіації в СРСР можна вважати 25 грудня 1936 року. Тоді питання про вдосконалення радянських ВПС Сталін поставив на нараді з конструкторами. Так почалася історія військової авіації.

41. Павло Сухий, Йосип Німан і Микола Полікарпов приступили до розробки концепції сучасних військових літаків. Найбільш вдалою виявилася ідея, запропонована Сухим. Саме він створив Су-2.

БОМБАРДУВАЛЬНИК ТУПОЛЄВА

42. В цьому ж 1936 році Радянський Союз випробував бомбардувальник Андрія Туполєва. СБ піднявся в повітря під час Громадянської війни в Іспанії. Він мав швидкість понад 400 км/год, але незабаром з’явився у супротивника Messerschmitt 109 помітно поступався.

ДЕЛЬТАПЛАН

43. Дельтаплан – немоторизованний літальний апарат, важчий за повітря, у якому відсутній хвіст. Сучасні дельтаплани виготовлені з алюмінієвого сплаву або композитних матеріалів, а крило — з синтетичної парусини. Ці апарати мають високе співвідношення підйомної сили, що дозволяє пілотам літати протягом кількох годин на висоті тисячі метрів над рівнем моря у висхідних потоках теплого повітря і виконувати фігури вищого пілотажу.

44. У 1947 році Олег Антонов створює знаменитий Ан-2. До дев’яностих років «аннушки» перевезли більше трьохсот сімдесяти мільйонів пасажирів. У перший мирний рік в Радянському Союзі були побудовані перші лайнери Іл-18 і ТУ-70, зручні і комфортні судна з опаленням, кухнею і холодильниками.

ВЕРТОЛІТ

45. Вертоліт — винтокрилий літальний апарат, який може злітати і сідати вертикально, парити і летіти в будь-якому напрямку. Протягом останніх століть було багато концепцій, схожих на сучасні вертольоти, але тільки в 1936 році був побудований перший робочий вертоліт Фокке-Вульф Fw 61.

46. Авіалайнер також відомий як реактивний лайнер, реактивний пасажирський літак являє собою тип літака, призначений для перевезення пасажирів і вантажів по повітрю, який пересувається завдяки реактивним двигунам. Ці двигуни дозволяють літаку досягати високих швидкостей і генерувати достатню тягу для пересування повітряного судна великої маси. В даний час A380 Airbus є найбільшим у світі реактивним пасажирським лайнером з місткістю до 853 осіб.

47. Ракетний літак — літальний апарат, який використовує ракетний двигун. Ракетоплани можуть досягати набагато більш високих швидкостей, ніж реактивні літаки аналогічних розмірів. Як правило, двигун у них працює протягом не більше кількох хвилин, після чого літак планує. Ракетоплан підходить для польотів на дуже великій висоті, а також він здатний розвивати набагато більше прискорення і має більш короткий розбіг.

48. Космоплан — аерокосмічний апарат, який використовується в атмосфері Землі. Вони можуть використовувати як тільки ракети, так і допоміжні звичайні реактивні двигуни. Сьогодні є п’ять подібних апаратів, які успішно використовувалися: X-15, Space Shuttle, Буран, SpaceShipOne і Boeing X-37.

49. Космічний корабель являє собою транспортний засіб, призначений для польотів у космічному просторі. Космічні апарати використовуються для різних цілей, зокрема для зв’язку, для спостереження за Землею, метеорології, навігації, космічної колонізації, дослідження планет, а також перевезення людей і вантажів.

50.Космічна капсула являє собою особливий тип космічного апарату, який був використаний в більшості пілотованих космічних програм. Пілотована космічна капсула повинна мати все необхідне для повсякденного життя, включаючи повітря, воду та їжу. Космічна капсула також захищає космонавтів від холоду і космічної радіації.